Vestnik On-line
Bibliography
Miscellaneous
Science events

Akhmedov A.Q., Cheryomushkina V.A., Shomurodov H.F. ONTOGENESIS AND ONTOGENETIC STRUCTURE OF LAGOCHILUS INEBRIANS (LAMIACEAE) COENOPOPULATIONS IN UZBEKISTAN
Ontogenesis of a Central Asian endemic Lagochilus inebrians Bunge and structure of its coenotic populations were studied. It was established that ontogenesis duration in Uzbekistan was not less than 25 years. The ontogenetic spectrum of coenopopulations studied was unimucronate and centric, it corresponded to the typical species spectrum. Individual density in examined coenopopulations ranged from 0.7 to 2.6 individuals per m2. Assessment of age (Δ) and effectiveness (ω) of coenopopulations showed that most of coenopopulations were mature, normal and incomplete. Incompleteness was connected with climate dryness, high temperature and increased anthropogenic impact on vegetation. The most stable growth of coenotic populations was noted with mean values of population and organism characters.Key words: coenopopulation, ontogenesis, ontogenetic structure, Uzbekistan Republic, Lamiaceae, Lagochilus inebrians Bunge.

References:

1. Vvedenskij, A.I. Pod Lagochilus Bunge — Zayach'ya guba / A.I. Vvedenskij // Flora Uzbekistana. — Tashkent, 1961. — T. 5. — C. 364–373.

2. Cukervanik, T.I. Rod Lagochilus Bunge / T.I. Cukervanik // Opredelitel' rastenij Srednej Azii. Kriticheskij konspekt flory. — Tashkent, 1987. — T. 9. — S. 119–133.

3. Ikramov, M.I. Rod lagohilus Srednej Azii / M.I. Ikramov. — Tashkent, 1976. — 184 s.

4. Halmatov, H.H. Osnovnye lekarstvennye rasteniya Srednej Azii / H.H. Halmatov, I.A. Harlamov. — Tashkent, 1984. — 156 s.

5. Sravnitel'noe izuchenie dikorastushchej i kul'turnoj form Lagochilus inebrians / Zajnutdinov U.N. i dr. // Himiya rastit. syr'ya. — 2011. — №2. — S. 189–190.

6. Mirkin, B.M. Sovremennaya nauka o rastitel'nosti / B.M. Mirkin, L.G. Naumova, A.I. Solomeshch. — M.: 2001. — 264 s.

7. Rabotnov, T.A. ZHiznenyj cikl mnogoletnih travyanistyh rastenij v lugovyh cenozah / T.A. Rabotnov // Tr. BIN AN SSSR. Ser. 3. Geobotanika. — M.; L.: 1950. — Vyp. 6. — S. 3. — 204 s.

8. Uranov, A.A. Vozrastnoj spektr fitocenopopulyacij kak funkciya vremeni i ehnergeticheskih volnovyh processov / A.A. Uranov // Nauch. dokl. vyssh. shk. Biol. nauki. — 1975. — №2. — S. 7–34.

9. Cenopopulyacii rastenij (osnovnye ponyatiya i struktura). — M., 1976. — 217 s.

10. Serebryakov, I.G. K izucheniyu zhiznennyh form rastenij pustynnoj i tundrovoj zon SSSR / I.G. Serebryakov // Problemy sovremennoj botaniki. — M.; L., 1965. — T. 2. — S. 17–22.

11. Rachkovskaya, E.I. K biologii pustynnyh polukustarnichkov / E.I. Rachkovskaya // Tr. BIN AN SSSR. Ser. 3. Geobotanika. — M.; L., 1957. — Vyp. 11. — S. 5–87.

12. Zaugol'nova, L.B. Struktura populyacij semennyh rastenij i ih monitoring: avtoref. dis. … d-ra biol. nauk / L.B. Zaugol'nova. — SPb., 1994. — 70 s.

13. ZHivotovskij, L.A. Ontogeneticheskoe sostoyanie, ehffektivnaya plotnost' i klassifikaciya populyacii / L.A. ZHivotovskij // EHkologiya. — 2001. — №1. — S. 3–7.

14. Ikramov, M.I. K biologii i ehkologii Lagochilus inebrians Bunge. V kn.: Ispol'zovanie rastitel'nyh resursov i povyshenie produktivnosti kul'turnyh rastenij / M.I. Ikramov. — Tashkent, 1967. — C. 60–63.

15. Dorohina, L.N. Morfogenez zhiznennoj formy polukustarnika u santolistnoj polyni (Artemisia santolinifolia Turcz.) / L.N. Dorohina // Nauch. dokl. vyssh. shk. Biol. nauki. — 1970. — №2. — S. 53–58.